Canlı Destek

Celtabet Canlı Destek


giriş

İletişim bölümünde celtabet sitesinde bir inceleme yaptığınızda, üyeler tarafından en fazla tercih edilen seçeneğin, celtabet canlı destek uygulaması olduğu görülmektedir. Canlı destek isminden de anlaşılacağı gibi, anlık olarak müşteri hizmetleri temsilcisi ile yazarak sohbet etme anlayışında kullanabileceğiniz 1 bölümü işaret etmektedir.

Celtabet Canlı Destek Türkçe mi?

Türkiye ip adresleri ile celtabet giriş işlemini gerçekleştirdiğiniz anda, site ana sayfasının otomatik olarak Türkçe dil seçeneği ile açıldığını göreceksiniz. Bu yönde bir uygulama gündeme getirilmiştir ve bu uygulama içerisine, celtabet canlı destek hattı dahil edilmiştir. Sarı renkli sohbet balonu şeklindeki simge üzerinden seçim işlemini yaptığınızda, beyaz zemin üzerinde, siyah karakterlerin ve sarı bir butonunun kullanıldığı, bağlantı penceresi ekranlara gelir. Hoşgeldiniz yazısı dahil olmak üzere, açıklamalar ve boş alanlar dahil olmak üzere, tamamen Türkçe karakterlerin kullanıldığı görülecektir.

Okuduğunuz her yazıyı, net bir şekilde anlayabilirsiniz. Doldurmanız gereken bölümleri görebilirsiniz. Departman seçimi yapabilirsiniz. Şimdi konuşmaya başlayın butonuna bastığınızda, 30 saniye içerisinde müşteri hizmetleri karşınıza gelecek ve sizler ile Türkçe dil seçeneğinde konuşacaktır. Bu yüzden, Türkiye ip adresleri ile siteyi kullanma ve müşteri hizmetleri ile görüş alışverişinde bulunma konusunda, dil açısından yaşamanız muhtemel herhangi bir sorun yoktur.

Celtabet Canlı Destek Çalışma Günleri

Celtabet canlı destek olarak hazırlanmış bölümde, çalışma günleri ya da çalışma saatleri şeklinde herhangi bir ayrım bulunmadığı görülmektedir. Canlı destek hattında, tatil günleri, mesai saatleri, resmi tatiller ve benzeri anlayış ile hareket edilmeyecektir. 7 gün boyunca 365 gün 24 saat boyunca, çevrim içi anlayış ile hizmet veren bir bölüm yer aldığı dikkat çekmektedir. Tek bir detay verilmiş ve hoş geldiniz yazısının altında, ekstra bir tanımlama yapılmıştır.

Canlı destek hattına yoğunluk döneminde, bağlantı problemi ifadesinin yansıtıldığı görülmektedir. Bu olumsuzluğun önüne geçmek amacıyla, promosyon talepleri konusunda, canlı destek hattının devre dışı kaldığı, yani kullanılmadığı ve elektronik posta servislerinin kullanılacağı ifade edilmiştir. Bu uygulamanın amacı bahsedildiği üzere, yaşanan canlı destek teknik problemlerini ortadan kaldırmak ve 7/24 hizmet vermeye devam etmektir.